TURKUAZ KART NEDİR ? NASIL ALINIR?

Turkuaz Kart Nedir?

Turkuaz kart, Türkiye’de çalışmak veya yaşamak isteyen yabancıların belirli vasıflara sahip olması veya bazı şartları yerine getirmesi durumunda süresiz çalışma ve süresiz oturma hakkı sağlayan bir uygulamadır. Turkuaz karta sahip olan yabancılar askerlik görevinden muaf sayılırlar. Oy verememelerinin dışında TC vatandaşlığıyla eşdeğer niteliklere sahip olurlar.

Turkuaz Kart başvurularında dikkate alınan kriterler şunlardır;

  • Eğitim düzeyi, ücreti, mesleki bilgisi ve deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı ve benzeri nitelikleri itibarıyla yüksek nitelikli iş gücü olarak değerlendirilebilen kişiler.
  • Bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayan veya bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası düzeyde ülke menfaatleri açısından stratejik kabul edilen çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim insanı veya araştırmacı olan kişiler.
  • Kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı olan kişiler.
  • Türkiye’nin veya Türk kültürünün uluslararası tanınırlığına veya tanıtımına katkı sağlayan, Türkiye’nin milli menfaatlerine ilişkin hususlarda uluslararası düzeyde faaliyette bulunan kişiler.

Turkuaz Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belirtilen kriterlerden en az biri için değerlendirilebilen kişiler Turkuaz Kart’a başvuru yapabilirler. Turkuaz Kart başvurusu ikiaşamalı olarak yapılır;

İlk aşamada bu şartlar çerçevesinde olumlu olarak değerlendirilen kişiler ilk olarak 3 yıllık geçici Turkuaz Karta sahip olurlar. Bu süre zarfında hakkında süreçle alakalı olumsuz bir durumla karşılaşılmayan Turkuaz kart sahipleri kartın geçerliliğinin bitimine 180 gün kala bu sefer süresiz Turkuaz Kart için başvuru yaparlar. Başvurusu olumlu değerlendirilen kişiler süresiz Turkuaz Kart sahibi olurlar. Kartın süresi bitiminde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir ve kişilerin Turkuaz Kartları iptal edilecektir.

Layouts of homeworkhelper.net these pictures were purchased by.